+420 777 126 170 info@kastyl.cz

Svatební fotograf by měl být součástí každé svatby. Pokud patříte mezi ty, kteří hledají svatebního fotografa, aby jim zdokumentoval jednu z nejdůležitějších životních událostí, patrně si v tuto chvíli kladete otázku, zda-li opravdu svatebního fotografa potřebujete. V tomto příspěvku se dočtete, proč si myslím, že by profesionální svatební fotograf neměl chybět na žádné svatbě a zároveň vám představím svou filozofii a přístup k práci svatebního fotografa.

 Ženich si dojatě utíra slzy v nemocnici.

 

Proč by na svatbě neměl chybět svatební fotograf?

Fotografie je médium, které dokáže zaznamenat realitu tím, že zachytí světlo na světlocitlivý materiál. Svým způsobem to je důkaz o události, která se stala v reálném prostoru a čase. Podle fotografické teorie dokonce fotografie přežijí zaznamenaný subjekt a stanou se jedinou a skutečnou realitou.

Dobrá fotografie nás dokáže vtáhnout do minulosti a oprášit zašlé vzpomínky, které se časem z paměti člověka vytrácejí. Opravdu kvalitní svatební fotografie vám umožní znovu prožít emoce, připomenout jedinečnou atmosféru, rodinu, nejbližší přátele a hosty, kteří s vámi sdíleli důležité životní okamžiky. Svatební fotograf pro vás zaznamená vzpomínky na radost, štěstí a pohodové okamžiky z vašeho velkého dne a vy si je tak uchováte ve svých fotografiích a nezapomenete na ně. Pokud je pro vás sňatek důležitým životním milníkem a přejete si z této události uchovat co nejvíce zážitků, potom by měl být svatební fotograf nepostradatelnou součástí vaší svatby.

Často slýchávám argumenty, že fotograf je moc drahý a že někdo známý umí fotit, má “dobrý” foťák, tak proč vyhazovat peníze za profesionálního svatebního fotografa. Pomineme-li kvalitu, kterou by měl profesionál převyšovat amatéra, tak důvodů, proč mít na svatbě profesionálního fotografa, je celá řada.

I když se může zdát že fotograf jen mačká spoušť, a že fotografie jsou dílem náhody, není tomu tak. Zkušený svatební fotograf se dokáže připravit na nadcházející situace a s jistotou je zachytit v okamžiku, kdy nastanou. Každá svatba totiž následuje jistý vzor, který se na svatbách pravidelně opakuje a svatební fotograf tak může využít zkušeností z předešlých svateb a lépe předvídat nepředvídatelné. Pokud váš známý pravidelně svatby nefotografuje, potom tyto zkušenosti nemá, a ztrácí tak schopnost předvídat zajímavé situace, připravit se na ně a zachytit je v okamžik kdy nastanou. To s sebou přináší riziko že zmešká důležité nebo zajímavé okamžiky, které se již nebudou opakovat.

Dále je tu otázka technického vybavení. Pokud jste přesvědčeni o tom že foťák, objektiv, paměťová karta a další fotografická technika se nemůže pokazit právě během vaší svatby, pak se mýlíte. Murphyho zákony fungují spolehlivě, a co se může pokazit, pokazí se. Mluvím z vlastní zkušenosti. Stalo se mi, že fotoaparát přestal fotit právě ve chvíli, kdy si novomanželé dávali první polibek. Harddisk s uloženými fotografiemi vypověděl službu, i když se mnou procestoval svět a nikdy mě nezklamal. I přes to, že používám jen profesionální techniku, někdy se prostě stane, že technika přestane pracovat. Na tuto situaci je nicméně profesionální svatební fotograf připraven, vytáhne záložní přístroj a fotografuje dál. Pokud se mu pokazí nebo ztratí paměťové médium s fotografiemi, nic se neděje, protože má veškerá data zálohována. Profesionální svatební fotograf těmto situacím dokáže předejít, neboť investuje vysoké částky do fotografické techniky, která ho živí a na kterou musí být absolutní spolehnutí za všech okolností.  A to je další faktor, který odlišuje profesionála od amatéra.

Můj přístup k práci svatebního fotografa.

Svatební fotografie je velice specifická a náročná disciplína a proto svůj čas a energii nedělím mezi několik fotografických oborů jako jiní fotografové. Věřím totiž v to, že mistrovské zvládnutí profese se dá dosáhnout pouze tehdy, pokud se člověk svému oboru věnuje se stoprocentním nasazením. Stejně jako vrcholový sportovec nedělí svůj čas mezi několik sportovních disciplín, tak ani já nedělím svůj čas mezi několik fotografických žánrů.  Veškerá moje činnost je spjata s povoláním svatebního fotografa. To mi dává prostor se ve svatební fotografii neustále zdokonalovat. Mám čas se vzdělávat, sledovat trendy, učit se novým věcem a zákazníkům tak poskytnout maximální pozornost a služby, které jsou na vysoké úrovni. Mou ambicí je patřit mezi špičku v oboru svatební fotografie.

Mím cílem je zachytit jedinečný příběh vašeho svatebního dne a to pokud možno s co nejmenším zásahem do přirozeného průběhu událostí. Vždy se snažím o to, aby svatební fotografie byly nabité emocí, aby zachycovaly charakter člověka a vyprávěly příběh vašeho svatebního dne. Mou prací je pozorovat, poodhalit a nafotit výjimečné vizuální epizody během dne, udělat to tiše a nepozorovaně. Tento přístup mi pomáhá zachytit jedinečné momenty a osobitý ráz vás a vašich hostů. Jsem si jist, že jako váš svatební fotograf překonám vaše očekávání a vytvořím snímky, o kterých se vám ani nesnilo.

Nevíte jak si vybrat toho pravého svatebního fotografa?

 

Přečte si náš článek Jak vybrat svatebního fotografa.

Starší

Svatební fotograf Vladimír Kaštyl

Vladimír Kaštyl je svatební fotograf se silným zaměřením na dokumentární styl fotografování svateb.

Vystudoval univerzitu Westminster v Londýně, obor Photographic Arts. Univerzitu ukončil s titulem BcA.

Je členem prestižní organizace sdružující ty nejlepší světové svatební fotografy - ISPWP.

Jeho fotografie posbíraly mezinárdní ocenění.

Fotografuje svatby po celé ČR, ale i na Slovensku.

+420 777 126 170

INFO@KASTYL.CZ

PRAHA, BRNO, OSTRAVA, WOLRDWIDE

Svatební fotograf Vladimír Kaštyl

Vladimír Kaštyl je svatební fotograf se silným zaměřením na dokumentární styl fotografování svateb.

Vystudoval univerzitu Westminster v Londýně, obor Photographic Arts. Univerzitu ukončil s titulem BcA.

Je členem prestižní organizace sdružující ty nejlepší světové svatební fotografy - ISPWP.

Jeho fotografie posbíraly mezinárdní ocenění.

Fotografuje svatby po celé ČR, ale i na Slovensku.

+420 777 126 170

INFO@KASTYL.CZ