+420 777 126 170 info@kastyl.cz

8 rad jak vybrat svatebního fotografa

Výběr svatebního fotografa může pro mnoho párů znamenat složité rozhodování. Fotografů zabývajících se fotografováním svateb je jako máku a orientovat se v nabízených službách může být někdy nepřehledné a obtížné. A protože si svatebního fotografa vybíráme jednou za život, je výběr z nedostatku zkušeností o to složitější.

Nejlepší je začít hledat ve svém okolí, zeptat se svých známých a kamarádů, kteří měli svatbu a mohou někoho doporučit. I tak ale může nastat situace, kdy daný fotograf nebude mít volný termín, nebo vám naopak nebude vyhovovat jeho fotografický styl, kvalita, rozsah poskytovaných služeb atd. Vám pak nezbude nic jiného než si najít svého vlastního svatebního fotografa, který bude plně splňovat vaše požadavky.

V dnešní době není hledání svatebního fotografa nijak obtížné. Nemusíte se dokonce ani omezovat regionem, ve kterém bydlíte a nabídka je tak o to širší. Stačí zadat do internetového vyhledavače „specialista na svatební fotografii“, “svatební fotograf” nebo obdobný výraz a rázem budete mít na výběr z nepřeberného množství možností. Najít svatebního fotografa tedy není nijak obtížné. Obtížný je však výběr a rozhodnutí se pro jednoho konkrétního fotografa.

Abychom vám výběr alespoň trochu usnadnil, připravil jsme pro vás 8 rad a tipů na co se při výběru svatebního fotografa zaměřit a na co si dát pozor. Následující rady a tipy by vám tak měly poskytnout základní nahlédnutí do oboru svatební fotografie a usnadnit vám orientaci při výběru svatebního fotografa.

 1.  Kvalita fotografií a fotografa. Pokud nastávající novomanželé dojdou k rozhodnutí, že chtějí investovat do svatebního fotografa, většina z nich tak učiní proto, aby měli ze svého svatebního dne krásné fotografie. Kvalita fotografa a jeho fotografií by tak měly být jedním z nejdůležitějších kritérií, podle kterých se rozhodovat při výběru svatebního fotografa. Nikdo totiž nechce svoje těžce naspořené peníze vyhazovat za nekvalitní služby a produkty. Investice do dobrého profesionálního fotografa zaručuje totiž uchování prožitků plných emocí a radosti, které zažijete během svatebního dne. Jak tedy poznáte kvalitní fotografie?

Kvalita fotografií se dá posuzovat podle technických aspektů jako je kompozice, expozice, ostrost fotografie, dále pak podle umělecké hodnoty a celé řady dalších kritérií. Co když jste ale úplní laici a o těchto výrazech jste nikdy neslyšeli a ani nemáte ponětí co znamenají, natož abyste byli schopni je ohodnotit?

V takovém případě mějte na paměti, že cílem každého svatebního fotografa by mělo být zachycení emocí nebo příběhu ve fotografii. Pokud se tedy díváte na fotografii a ta ve vás nevzbuzuje žádné emoce či nevypráví žádný příběh, potom svatební fotograf neodvedl svou práci dobře. Pokud vás ale fotografie osloví a vy máte pocit, že z ní něco vyzařuje, vzbuzuje ve vás emoce, nebo v ní vidíte příběh, pak jste narazili na dobrou fotografii.

Pokud si navíc na fotografii vzpomenete ještě na druhý den, nebo dokonce za týden, pak se dá mluvit o opravdu povedené a kvalitní fotografii, která dokáže v divákovi vyvolat silný zážitek. Mnoho studií totiž prokázalo, že paměť člověka je úzce spjata s emocemi. Člověk si lehce zapamatuje ty nejlepší fotografie jednoduše proto, že vzbuzují nejvíce emocí.

A jak poznáte kvalitního fotografa? Určitě ne podle toho, jak drahý má fotoaparát. Kvalitní vybavení je bezesporu velmi důležitým nástrojem, který umožňuje fotografovi dobře vykonávat svou práci, nicméně se podle toho nedá posuzovat kvalita svatebního fotografa. Koupit si drahý přístroj a naučit se fotografovat může v dnešní době každý. Většině fotografů s drahým vybavením se po pár přečtených článcích a několika absolvovaných fotografických kurzech povede udělat sem tak krásný záběr.

Naučit se ovšem vytvářet fotografie, které dokáží vyprávět příběh, zachytit emoce nebo osobnost člověka a navíc tak činit soustavně, opakovaně a vědomě, vyžaduje spoustu praxe. Dobrým fotografem se člověk i s velkým talentem nestane přes noc. K tomu je zapotřebí se neustále vzdělávat, analyzovat svou práci, poučovat se ze svých chyb a zkušeností a využívat je ke zdokonalení své tvorby. Bohužel, ani fotograf s dlouholetou praxí není tedy zárukou kvality. I zde totiž najdete profesionály, kteří nepřemýšlí o tom, jak zkvalitnit svou práci a zdokonalit poskytované služby. Fotografují deset let pořád stejně, aniž by cokoliv ve své práci změnili a posunuli se tak o krok dál.

Opravdu kvalitní svatební fotograf, stejně jako jakýkoliv jiný profesionál, bude tedy sledovat trendy ve svém oboru, bude znát historii, bude se zajímat o technické novinky a nové možnosti ke zlepšení své práce. Takový přístup mu pak pomůže stát se dobrým fotografem a poskytovat opravdu kvalitní služby se zaručeným výsledkem.

Svatební fotografie je velice náročná fotografická disciplína a je pravdou, že svatební fotograf musí být všestranný a musí zvládat mnoho fotografických žánrů jako je portrét, reportáž, fotografování detailů a mnoho dalšího. Nicméně pokud na stránkách fotografa najdete portfolia z různých fotografických odvětví, jako jsou krajina, produkty, reklama, akt, portrét, reportáže všeho druhu, dětská fotografie, „těhulky“ a bůhví co ještě, pak si můžete být jisti, že takový fotograf se ani jedné činnosti nemůže věnovat naplno a tudíž ani nemá ambice vyniknout v jednom konkrétním žánru.

Jak tedy poznáte, že svatební fotograf, o kterém uvažujete, je schopen vytvořit opravdu kvalitní snímky, které se vám budou líbit? Pozorně si prohlížejte portfolia svatebních fotografů a přemýšlejte o tom, je-li daný fotograf schopen vytvářet krásné fotografie opakovaně a vědomě. Podívejte se na jeho práci jako na celek, na to, jak prezentuje svou tvorbu, jak vypadají jeho webové stránky, jaké poskytuje služby a snažte se pochopit fotografovu filozofii a přístup k práci. Pokud na vás fotografova prezentace neučiní dojem, hledejte dál. Pokud ano, pak můžete očekávat, že se i z vaší svatby dočkáte krásných a povedených fotografií, které se vám budou líbit a budou vám připomínat prožité okamžiky i dlouho po tom, co odejde poslední host.

Pokud tedy chcete mít ze své svatby opravdu kvalitní fotografie, strýček nebo kamarád co rád fotí a má nový foťák by rozhodně neměl být volbou číslo jedna. I zde se samozřejmě najde několik výjimek a ne vždy tak platí, že profesionál musí být lepší než amatér. Mějte ale na paměti, že dobré fotografie nejsou dílem náhody ale předem promyšlenou vizí, kterou dobrý fotograf dokáže pro svého klienta zachytit a uchovat ve fotografiích.

2.  Rozhodněte se pro určitý fotografický styl. Toto je jedno z dalších důležitých rozhodnutí které byste měli učinit. Je třeba si však uvědomit, že styl není totéž co kvalita fotografií. Dva stejně kvalitní fotografové mohou mít odlišné fotografické styly. A aby toho nebylo málo, tak se dá říct, že každý fotograf má svůj vlastní, osobití styl. I přesto můžeme rozdělit styl svatebních fotografů do tří základních skupin: na tradiční svatební fotografii, reportážní svatební fotografii a uměleckou svatební fotografii.

Dalším aspektem, jak se dá určit fotografický styl je jednoduše to, jak fotografie vypadají. Faktorů ovlivňujících vizuální podobu fotografie je celá řada. Jedním z nejpodstatnějších aspektů je použitá fotografická technika. To, jak budou fotografie vypadat, je do velké míry ovlivněno fotoaparátem, objektivem a volbou mezi analogovou (barevný, nebo černobílý film) a digitální technologií. Dále pak také tím, zda-li fotograf používá externí zábleskové světla, či ze zásady využívá pouze světla přirozeného. V neposlední řadě pak mírou jakou využívá digitální postprodukce, jak tvoří kompozici a celou řadou dalších faktorů.

Ať už se však rozhodnete pro jakýkoliv styl svatební fotografie, důležité je to, aby váš svatební fotograf vytvořil z celého dne ucelený soubor fotografií. Ze svatby můžete mít mix barevných a černobílých fotografií, nicméně by všechny měly mít konzistentní styl a tvořit souhrnný celek.

Důležité je tedy dopředu vědět, jakým stylem bude váš fotograf pracovat a jestli je to opravdu to, co od svého svatebního fotografa chcete. To, který ze stylů  se vám líbí nejvíce, je jen na vás a na vašich osobních preferencích a pocitech. Nedá se říct, že tradiční fotografický styl je lepší nebo horší než reportážní a umělecký přístup. Každý styl má své pro a proti. Pokud však budete mít svatebního fotografa na své svatbě celý den, tak by měl zvládnout všechny disciplíny. To znamená reportáž z celého dne, formální portréty novomanželů s rodinou, se svědky a s přáteli. A v neposlední řadě, pokud to klient vyžaduje, by měl svatební fotograf být schopen vytvořit neformální novomanželské portréty, a to kreativně a takovým stylem, který se vám líbí.

a) TRADIČNÍ SVATEBNÍ FOTOGRAFIE – tento styl se dá charakterizovat jako velmi formální přístup ke svatební fotografii. To znamená, že fotografie jsou předem promyšlené, inscenované a jsou velkou měrou ovlivňovány fotografem, který zasahuje do děje, aby vytvořil požadovaný snímek. Z fotografovy strany nečekejte žádnou velkou kreativitu, dramatické zachycení události, ani nic podobného. Výhodou je tedy to, že můžete dopředu odhadnout, jak budou vaše svatební fotografie vypadat. Nevýhodou však může být pro mnoho mladých párů to, že výsledné fotografie mohou působit strnule a inscenovaně, aniž by zachycovali radostnou atmosféru, která na svatbách obvykle panuje. Tradiční svatební fotograf zachytí nevěstu s kyticí v ruce pózujíc s ženichem, s rodiči, svědky a s pohledem upřeným do objektivu, nicméně bez kreativních prvků, které by byli přidanou hodnotou fotografií.

b) REPORTÁŽNÍ SVATEBNÍ FOTOGRAFIE – tento styl se dá charakterizovat jako styl, který vychází z práce reportážních fotografů, které znáte z novin a časopisů. Na rozdíl od tradičního svatebního fotografa, reportážní svatební fotograf nebude striktně a žádným způsobem zasahovat do děje. Reportážní svatební fotograf vyfotí jen to, co se přihodí spontánně a přirozeně vyplyne z různých událostí, které se přihodí během svatebního dne. Reportážní fotograf vytváří spontánní fotografie zachycující emoce, okamžiky a souvislosti, na kterých vždy nemusíte vypadat perfektně a dokonale. Taková fotografie ve vás však bude vyvolávat vzpomínky na vaši svatbu a na pocity, které jste v den svatby opravdu zažívali. V žádném případě vám fotografie nepřipomene fotografa, a to, jak jste na svatbě pózovali pro pěkný snímek. Jinými slovy, reportážní styl je takový, který zachycuje opravdové okamžiky, kdežto tradiční fotograf tyto okamžiky vytváří.

Aby reportážní svatební fotograf mohl tyto okamžiky zachytit, musí splynout s davem, stát se neviditelným, nepoutat zbytečnou pozornost a přitom být vždy připraven zmáčknout spoušť v ten pravý okamžik. Dále pak striktně ze svých postupů vylučuje použití digitálních technologií k jakýmkoliv úpravám, které by ve fotografii zkreslovaly zachycenou realitu nebo dokonce pozměňovaly obsah fotografie.

c) UMĚLECKÁ SVATEBNÍ FOTOGRAFIE – umělecký svatební fotograf ve své tvorbě může kombinovat jak formální, tak reportážní přístup ke svatební fotografii. Takový svatební fotograf vyhledává netradiční úhly pohledu a vytváří netradiční kompozice. Dále využívá kreativně přirozeného světla, ale i zábleskové techniky. Součástí jeho tvorby může být i pokročilá digitální postprodukce. Při fotografování portrétů dokáže využívat jak náhody, tak inscenace. Portréty jsou sice stylizovány, ale jsou pojaty moderně a neformálně.

Nevýhodou může být to, že styl některých fotografů je moderní až moc. To znamená, že některé digitální techniky a “vylepšování” fotografií může, stejně jako trendy v módním odvětví, zestárnout. To, co je dnes moderní, krásné a poutá pozornost, se za pár let může stát noční můrou na vaší zdi. Digitální postprodukce by vždy měla být využívána s citem a k vylepšení již tak kvalitních fotografií. Neměla by sloužit k vytváření speciálních efektů, jako je selektivní odbarvení či HDR techniky, které se rychle okoukají a ještě rychleji zestárnou. To, aby se fotograf vyhnul stylu který brzy zestárne, mu pomůže znalost historie z oboru fotografie a uvědomění si širších souvislostí, které jeho práce skýtá. Fotograf by měl být vždy schopen obhájit svůj styl práce a vědět, proč při fotografování a postprodukci činí to či ono.

3.  Určete si cenu, kterou jste ochotni za svatebního fotografa zaplatit. Pro mnoho páru bude cena důležitým vodítkem podle kterého budou fotografa vybírat. Proto si předem dobře promyslete, kolik peněz jste ochotni a připraveni ze svého celkového rozpočtu za svatebního fotografa vydat. Nestřílejte však od boku a udělejte si malý, nicméně reálný průzkum toho, kolik svatební fotograf stojí. I v oboru svatební fotografie platí, že cena je úměrná kvalitě a rozsahu služeb, za které platíte. Samozřejmě i zde se najdou případy předražených fotografů, kde cena neodpovídá kvalitě a naopak velmi levných fotografů, kdy kvalita služeb daleko převyšuje cenu. To jsou však výjimky, které potvrzují pravidlo. Na druhou stranu je rozumné nepředpokládat, že ti nejdražší fotografové jsou zároveň i ti nejlepší. Zároveň si ale uvědomte, že cena, kterou si dobrý a kvalitní fotograf účtuje, má své opodstatnění.

Hlavními aspekty které určují fotografovu cenu jsou čas, zkušenosti a náklady spojené s výkonem povolání svatebního fotografa.

Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že si fotograf na svatbě užívá a při té příležitosti sem tam něco vyfotí, tak opak je pravdou. Práce svatebního fotografa je psychicky i fyzicky velice náročná – může pracovat klidně i 16 hodin bez přestávky. A navíc čas, který svatební fotograf na svatbě stráví fotografováním je jen špičkou ledovce. K času, který fotograf stráví samotným fotografováním, je nutné přičíst další desítky hodin, které jsou zapotřebí k editování a profesionální postprodukci. Také je tu komunikace s klienty – ať už elektronicky nebo osobně, designování fotoknih, návštěva místa svatby, marketing a další. Celkový čas, který je zapotřebí k tomu aby svatební fotograf vyfotografoval jednu svatbu, se tak může vyšplhat na týden intenzivní práce. Počítejte, že s levnějším fotografem si jednoduše kupujete méně jeho času.

Stejně jako čas, tak i zkušenosti jsou hodnotou, za kterou si všichni ve všech profesích nechají zaplatit. Pokud tedy fotograf poskytuje kvalitní služby, roste po něm poptávka a tím pádem i cena. S levnějšími fotografy si pravděpodobně kupujete i méně zkušeností.

Dalším aspektem který ovlivňuje cenu, jsou náklady, které souvisí s výkonem povolání svatebního fotografa. Dobrý fotograf ke své práci potřebuje dobrou výbavu. Nebudu zde zacházet do podrobností kolik co stojí. Nicméně cena profesionálního fotografického vybavení se pohybuje v řádech statisíců. Výbava se navíc musí pravidelně servisovat a časem obměňovat, software aktualizovat atd. Pouhé pronajmutí takového vybavení na jeden den by stálo několik tisíc korun. Pokud má fotograf jen jedno tělo fotoaparátu a jeden objektiv může si dovolit pracovat za nižší cenu. Počítejte ale s tím, že se může klidně stát že ze svatby odejde předčasně, protože se mu pokazí fotoaparát nebo objektiv. Pro toho, kdo vážně uvažuje o tom, že ze své svatby chce mít kvalitní fotografie je tato možnost nepřijatelná.

4.  Rozmyslete si, jaký rozsah služeb od svatebního fotografa očekáváte. Chtěli byste, aby s vámi byl svatební fotograf celý den, nebo jenom při obřadu? Chcete mít svoji svatbu zachycenou od začátku do konce, to je od ranních příprav až po první tanec a krájení dortu? Kolik hodin fotografování bude potřeba? Chcete veškeré fotografie v plném rozlišení (vhodné k tisku) na DVD, nebo požadujete fotografie v tištěné podobě?

Celá řada fotografů, kteří se specializují na svatební fotografii, bude požadovat v průběhu nejvytíženějších termínů celodenní rezervaci. Je to z toho důvodu, že v daný den fotografují pouze jednu svatbu, které věnují maximální pozornost. Málokterý fotograf přistoupí v hlavní sezóně k tomu, že bude fotografovat dvacet minut na obřadu “to hlavní”. Je to dané tím, že většina svateb se odehrává v pátek a v sobotu. Zbytek týdne pak svatební fotograf věnuje postprodukci, komunikací s klienty, marketingu atd. Proto počítejte s tím, že pokud budete chtít kvalitního fotografa, budete si ho muset pronajmout na delší dobu a ne pouze k zachycení svatebního obřadu.

5.  Prozkoumejte trh a seznamte se s možnostmi. Podívejte se na internetu, zeptejte se přátel a známých a navštivte pár svatebních veletrhů. Udělejte si na to dostatek času, porovnávejte různé styly a přemýšlejte o tom, které fotografie by se vám líbili. Možností je opravdu hodně, a když budete hledat dostatečně dlouhou dobu, tak jistě najdete toho pravého svatebního fotografa.

Rozhodnete-li se navštívit svatební veletrh, budete mít možnost na jednom místě porovnat práci více fotografů a rychle si uděláte přehled o tom, co je standardem, jaké jsou trendy ve svatební fotografii a jaký rozsah a kvalitu služeb můžete v dnešní době od svatebního fotografa očekávat.

Pokud se rozhodnete trh prozkoumávat z tepla vašeho domova prostřednictvím internetu, tak určitě naleznete hodně zajímavých fotografů. Zde bych vám poradil, předtím než se začnete vážně zaobírat myšlenkou jestli daného fotografa ano či ne, abyste si zjistili zda-li má vůbec daný fotograf volný termín v den vaší svatby. Ušetříte tím spoustu času, protože se vám určitě několikrát stane to, že fotograf bude mít váš termín již obsazený.

Dále pak svůj výběr zbytečně nelimitujte tím, že si budete svatebního fotografa vybírat pouze v místě svatby. Nepochybně je to logické kritérium, dle kterého se řídit, nicméně je běžnou praxí to, že fotografové za svými klienty cestují i velké vzdálenosti. Budete tak mít daleko větší šanci, že najdete svatebního fotografa, který bude maximálně splňovat vaše představy.

 

6.  Vyžádejte si ukázku celé svatby. Většina dobrých a opravdu profesionálních fotografů si pečlivě buduje své portfolio a zahrnují do něj jen ty nejlepší fotografie, které zapadají do stylu jeho práce a které nejlépe reprezentují jeho tvorbu. Na tom není nic špatného. Právě naopak to svědčí o schopnosti fotografa přemýšlet do důsledků o své práci. A to je vždy známka kvalitního přístupu.

Nicméně potencionální klient potřebuje mít představu o tom, jak budou fotografie ze svatby vypadat jako celek. Za své peníze nechcete jen pár povedených obrázků, ale příběh z celého dne. Proto si vyžádejte ukázku celé svatby. Uděláte si tak lepší představu o tom, zda-li fotograf dokáže vědomě a opakovaně vytvářet krásné snímky, nebo zda-li jsou fotografie v portfoliu jen dílem náhody

7.  Domluvte si osobní schůzku. Nezapomeňte, že s vámi bude svatební fotograf ve velmi osobních okamžicích a tak by vám měl být i lidsky blízký. Proto si s fotografem domluvte osobní schůzku, kde se blíže poznáte a uděláte si představu o fotografově osobnosti. Většina opravdových profesionálů se nicméně bude na vaši svatbě chovat velice slušně a s taktem, budou mít slušné vystupování a cvik jak na svatbách zapadnout a působit jako host, a ne jako někdo, kdo tam nepatří.  Většina hostů si pak bude myslet, že vám svatbu fotografoval váš kamarád a ne někdo, koho jste nikdy před tím neviděli.

Dále je osobní schůzka k příležitosti na dotazy, které se složitě komunikují emailem a na to ujasnit si harmonogram, průběh fotografování a další podrobnosti.

8. Ptejte se. Nebojte se fotografa zeptat na jakoukoliv otázku, která vás napadne. Čím více toho budete vědět, tím klidněji budete usínat a budete si jistější svou volbou.

Přihlédneme-li k tomu, že svatebního fotografa si člověk vybírá jednou za život, tak většina nastávajících novomanželů nebude vědět na co se ptát. Zde je proto pár otázek, na které byste určitě měli znát odpověď před tím, než se rozhodnete pro určitého fotografa.

a)      Kolik hodin s námi na svatbě strávíte?

b)      Kolik stojí hodina fotografování nad rámec času, který je již zahrnut v balíčku?

c)       Je v ceně zahrnuto cestovné?

d)      Kolik dostaneme fotografií?

e)      Upravujete fotografie v postprodukci? Pokud ano, kolik jich bude upraveno a o jaký druh úprav se jedná? (úprava jedné fotografie může zabrat několik málo sekund, ale i několik hodin)

f)       Pokud budou fotografie na DVD, v jakém rozlišení je dostaneme? Někteří fotografové dávají k dispozici veškeré fotografie na DVD, nicméně to nemusí nutně znamenat, že se jedná o formáty fotografií, které jsou vhodné k tisku.

g)      Dostaneme fotografie v tištěné podobě? Pokud ano, v jaké kvalitě a jak velké?

h)      Kdy dostaneme svoje fotografie?

i)        Kdo vlastní práva k fotografiím a k čemu mohou být fotografie použity? Předem si ujasněte, k čemu fotografie mohou a k čemu fotografie nemohou být použity a jakým způsobem (elektronicky, v tištěné podobě atd.)

j)        Dostaneme písemnou smlouvu, kde bude jasně specifikován rozsah služeb?

k)      Máte nějaké reference? Můžete nám dát kontakt na někoho ze svých předešlých zákazníků?

 

Přeji vám hodně štěstí při výběru fotografa a na závěr pro vás máme ještě jednu radu. Fotografa vybírejte podle intuice, citu a rozumu. Pokud se vám fotografova práce líbí, potom to bude jistě i dobrá volba a ze své svatby budete mít fotografie, které se vám budou líbit a na které budete právem pyšní.  Pamatujte také, že svatební fotograf je investicí do vzpomínek na jeden z nejdůležitějších dní vašeho života. Jak řekl Hawthorne Holgrave: “fotografie nás přežijí a stanou se jedinou a skutečnou realitou.“ Proto volbu svatebního fotografa v žádném případě nepodceňujte!

Starší

Svatební fotograf Vladimír Kaštyl

Vladimír Kaštyl je svatební fotograf se silným zaměřením na dokumentární styl fotografování svateb.

Vystudoval univerzitu Westminster v Londýně, obor Photographic Arts. Univerzitu ukončil s titulem BcA.

Je členem prestižní organizace sdružující ty nejlepší světové svatební fotografy - ISPWP.

Jeho fotografie posbíraly mezinárdní ocenění.

Fotografuje svatby po celé ČR, ale i na Slovensku.

+420 777 126 170

INFO@KASTYL.CZ

PRAHA, BRNO, OSTRAVA, WOLRDWIDE

Svatební fotograf Vladimír Kaštyl

Vladimír Kaštyl je svatební fotograf se silným zaměřením na dokumentární styl fotografování svateb.

Vystudoval univerzitu Westminster v Londýně, obor Photographic Arts. Univerzitu ukončil s titulem BcA.

Je členem prestižní organizace sdružující ty nejlepší světové svatební fotografy - ISPWP.

Jeho fotografie posbíraly mezinárdní ocenění.

Fotografuje svatby po celé ČR, ale i na Slovensku.

+420 777 126 170

INFO@KASTYL.CZ